Bezpiecznie podczas przedświątecznych zakupów - Aktualności - KPP Kazimierza Wielka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie podczas przedświątecznych zakupów

Przed nami radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, które zbliżają się wielkimi krokami. W gorączce przedświątecznych zakupów nie zapomnijmy o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wymagają wielu przygotowań. Trzeba przyrządzić wymyślne potrawy, które zagoszczą na naszych stołach, udekorować dom czy zakupić dla bliskich upominki, które znajdą się pod choinką. Może się zdarzyć, że w gorączce przedświątecznych zakupów zapomnimy o ostrożności i padniemy ofiarą złodziei lub oszustów. Jak tego uniknąć?

Pamiętajmy o tym, że tłok panujący w sklepach, roztargnienie i pośpiech to doskonałe warunki dla „złodziei kieszonkowych”. Nietrudno o utratę portfela czy torebki, zwłaszcza na przepełnionych targowiskach czy w galeriach handlowych. Starajmy się zatem unikać szczególnie zatłoczonych miejsc. Zwróćmy uwagę, żeby torebka zawsze była zamknięta i umieszczona w zasięgu naszego wzroku, najlepiej z przodu ciała. Przytrzymujmy ją ręką i nigdy nie odkładajmy podczas zakupów. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej, przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy i umieszczamy np. w sklepowym wózku. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje.

Podczas płacenia za zakupy nie pokazujmy większej ilości gotówki. Dokonując transakcji kartą płatniczą dbajmy o to, aby nikt postronny nie zauważył kodu PIN wpisywanego na terminalu. Kod PIN należy zapamiętać, a nie zapisywać go na karcie płatniczej lub kartce przechowywanej w portfelu. 

Nie zapominajmy o domykaniu szyb w zaparkowanych pojazdach i upewnieniu się, czy w samochodzie nie pozostawiliśmy w widocznym miejscu rzeczy, które mogłyby skusić potencjalnego złodzieja.

Jeśli na zakupy wybieramy się z dziećmi, pamiętajmy, aby przez cały czas znajdowały się pod naszym czujnym okiem. Zadbajmy o to, aby nasze pociechy wiedziały jak zachować się kiedy się zgubią, i do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Jeśli zdarzy się, że dziecko zniknie nam z oczu, natychmiast poinformujmy obsługę sklepu lub pracowników ochrony.

Wzmożoną ostrożność zachowajmy również wówczas, kiedy zdecydujemy się na zakupy przez Internet. Pod żadnym pozorem nie dokonujmy e-zakupów poprzez niezabezpieczoną sieć publiczną (np. w kafejkach internetowych) Przed dokonaniem zakupu dokładnie przeczytajmy regulamin oraz opis oferty. Powinniśmy tam znaleźć klarowne informacje o czasie i kosztach dostawy, a także o ewentualnych dodatkowych opłatach. Sprzedający ma obowiązek poinformować nie tylko o sposobie płatności, ale także o polityce zwrotów, gwarantowanym czasie dostawy i warunkach reklamacji.

Zanim dokonamy zakupu zapoznajmy się z opiniami o sprzedającym. Nie ufajmy sprzedawcom, którzy proponują towar w drastycznie zaniżonych cenach. Nie decydujmy się również na zakup sprzętu „bez ładowarki” i „dokumentacji”. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że przedmiot pochodzi z kradzieży.

Przed zakupami w sieci koniecznie upewnijmy się, że system posiada aktualne oprogramowanie antywirusowe, które zablokuje ataki potencjalnych intruzów. Tylko w ten sposób zmniejszymy ryzyko przechwycenia naszych danych.

Pamiętajmy, że ostrożność i rozwaga, zarówno w trakcie zakupów w sklepach