Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Kierowco! Bezpłatnie sprawdź swoje oświetlenie!

Bezpłatna kontrola oświetlenia auta na Stacji Kontroli Pojazdów "Dominik" w Kazimierzy Wielkiej – taka promocja czeka na kierowców, którzy w dniu 22 listopada 2018 roku odwiedzą stacje biorącą udział w działaniach „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

 

Prawidłowe ustawienie świateł zazwyczaj ogranicza się do wyregulowania korektora ich wysokości, ale wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię zapominając, że niewykonanie tej czynności, przy pełnym obciążeniu pojazdu, powoduje oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. W wielu przypadkach do prawidłowego ustawienia rozkładu granicy światła i cienia niezbędne jest przeprowadzenie badań przy użyciu specjalistycznej aparatury. Dlatego w   dniu 22 listopada 2018 roku na  stacji kontroli pojazdów "Dominik" w Kazimierzy Wielkiej ul. Krakowska 75, w ramach działań    „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” będzie można bezpłatnie  dokonać  kontroli oświetlenia swojego pojazdu. Taka promocja czeka na kierowców w godz. 9.00-11.00.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednio dobrane i ustawione oświetlenie samochodu?

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie, trzeba jednak o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł. Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

Dlaczego jest to tak ważne i jaki ma wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi, tłumaczy dr Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego:

 1. Lampy powinny być sprawne i czyste

  Wszystkie lampy oczyszczamy zawsze kiedy się zabrudzą, na przykład z powodu opadów atmosferycznych. Łatwo się zorientować kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu. Jeśli szyba samochodu, poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, jest zabrudzona, to światła na pewno też. Lampy, które są zakurzone w środku, też należy oczyścić a jeśli oczyszczenie jest niemożliwe lampy to znaczy, ze trzeba je wymienić.

 2. Wszystkie żarówki powinny się świecić

  Jeśli żarówka się nie świeci bezwzględnie trzeba ją wymienić. Najlepiej wymieniać żarówki parami, bowiem jeśli jedna się przepali z dużym prawdopodobieństwem druga wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym żarówka po długim okresie świecenia ciemnieje i świeci znacznie słabiej, więc światła mogą się różnić między sobą. Jeżeli mamy lampy z diodami LED, uszkodzenie choćby jednej diody oznacza awarię i taka lampę także należy wymienić. Ksenony i tańsze LED-y z upływem czasu świecą coraz słabiej i spełniają swojej roli. Weryfikacja jakości żarówek we własnym zakresie jest praktycznie niemożliwa. Pomocna może być potwierdzona informacja o producencie żarówek (nie dostawcy). Zakładanie nielegalnych zamienników żarówek halogenowych np. ksenonowych, nie poprawia widoczności na drodze. Efektem jest złudne poczucie kierowcy, że ma lepsze światła. Poza tym zamienniki często znacznie bardziej oślepiają innych kierowców. Natomiast homologowane lampy wyposażone fabrycznie w diody LED mogą być bezpiecznie użytkowane.

 3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych

  Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacja producenta samochodu i posiadać homologacje. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Informacja jak to zrobić zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.

 4. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione

  Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach). oraz okresowo sprawdzać. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę pokręteł trzeba naprawić.

 5. Ustawiamy korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu

  Warto sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawić korektor poziomowania świateł w zależności od tego, ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w automatyczne urządzenie poziomujące reflektory oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.

 6. Prędkość powinna być dostosowana do poziomu widzialności

  Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony – nawet do 20 metrów. Bezpieczna prędkość pozwalająca na dostrzeżenie w porę przeszkody lub pieszego, może wówczas wynosić zaledwie 30-40 km/h. Dlatego należy zawsze dostosować prędkość do własnego postrzegania. W nocy, używając świateł mijania wyprzedzamy tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko.

 7. Więcej źródeł światła, wcale nie oznacza większego bezpieczeństwa

  Nie należy instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł, oprócz tych, w które pojazd został fabrycznie wyposażony. Wyjątek stanowią światła ściśle określone przepisami np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe, przednie, dodatkowe odblaski. Wszystkie światła muszą posiadać homologację. Światła zainstalowane dodatkowo trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdów.